Modrofialové žilní útvary (varixy) na nohách trápí nejednoho z nás. Jsou nejen estetickou vadou na kráse, ale v případě, že se neléčí včas, mohou se z nich stát bércové vředy, které přináší řadu zdravotních komplikací. Jaké jsou způsoby odstranění křečových žil?

Co jsou křečové žíly

Křečové žíly, varixy, městky, i tak se dají označit rozšířené žíly na dolních končetinách. Spojovací žíly odvádí krev do hlubokého žilního systému a zase zpět. Jsou vybavené chlopněmi, které udržují jednosměrný tok krve. Varixy se objeví v případě, že právě chlopně neudrží směr toku krve a ve spojovacích žilkách se krev hromadí.

Křečové žíly: Příznaky

 • otoky
 • křeče
 • pocit unavených a těžkých nohou
 • brnění
 • bolest dolních končetin
 • viditelně zvětšené žíly
 • pulzování
 • lokální zarudnutí
 • svědění

Kde všude se mohou objevit varixy

 • Křečové žíly na nohou
 • Křečové žíly na stehnech
 • Křečové žíly pod kolenem

Křečové žíly v těhotenství

Těhotné ženy mají tendenci k rozvoji křečových žil. Je to způsobené hormonálními i mechanickými vlivy (zvětšená děloha a útlak žil v pánvi), ale také větším objemem cirkulující krve, vyšší váhou ženy a její omezenou pohybovou aktivitou.

Zátěž na žilní systém vede ke vzniku varixů. Proto je důležité mít v těhotenství pravidelný pohyb, dostatečně odpočívat a dávat si nohy do vyvýšené polohy.

Křečové žíly: Léčba, rizikové faktory, prevence

RIZIKOVÉ FAKTORY

 • obezita: nadváha zvyšuje tlak na žilní systém
 • dlouhodobé sezení a stání: nedostatečné prokrvování končetin
 • genetika
 • věk: s věkem stoupá riziko vzniku křečových žil, protože stěny přirozeně slábnou a zhoršuje se cirkulace krve v těle
 • pohlaví: ženy trpí na vznik varixů více než muži, důvodem jsou hormonální změny v menopauze, těhotenství i užívání antikoncepce

PREVENCE KŘEČOVÝCH ŽIL

 • dostatečná fyzická aktivita
 • zdravý životní styl
 • přiměřená hmotnost
 • nošení kompresních punčoch
 • dostatečný příjem tekutin
 • odpočinek s nohama ve zvýšené poloze

Včasná léčba křečových žil je velmi důležitá. Pokud zanedbáte své zdraví v případě varixů, hrozí, že se vám z nich udělají bércové vředy, nebo se vám bude jakákoliv rána na noze déle hojit. Rány špatně regenerují, mokvají a jsou náchylnější ke vzniku zánětů.

Kdo léčí křečové žíly

V případě problémů s křečovými žilami je vhodné navštívit flebologa (odborníka zabývajícího se žilními nemocemi – nejčastěji to bývá chirurg, ale může to být i angiolog nebo dermatolog). Jen ten vám poradí, jak se zbavit křečových žil a navrhne vhodnou terapii. Ideální je žilní klinika, kde vám doporučí vhodného specialistu, správně vás vyšetří a indikují konkrétní metody odstranění varixů.

Více o křečových žilách >>

Vyšetření žil

Vyšetření žil dolních končetin má hned několik částí. Lékař nejprve zhodnotí váš celkový zdravotní stav a vizuálně prohlédne varixy. Následuje ultrazvuk žil. Odborník se pomocí sona přesvědčí, v jakém stavu je váš žilní systém, a zda nic nebrání, abyste mohli podstoupit vybranou metodu odstranění varixů.

Společně proberete dědičné dispozice a doporučení prevence vzniku křečových žil. Lékař vám následně navrhne vhodný postup odstranění varixů. Vždy jde o kombinaci konzervativní i radikálnější léčby.

V případě vybrané terapie vám vysvětlí celý postup a doporučí pooperační režim a vhodnou kompresivní bandáž. I po zákroku je důležité chodit na pravidelné sono žil, aby se případný návrat křečových žil mohl včas řešit.

Odstranění křečových žil

A jak se zbavit křečových žil? Možností odstranění varixů je velké množství. Důležité je vybrat pro vás tu nejlepší terapii. Kromě vhodné prevence je několik způsobů:

 • chirurgické odstranění
 • laserové odstranění
 • radiofrekvenční léčba
 • žilní lepidlo

Metody odstranění varixů

 • Laserová operace křečových žil (laserová ablace): uzavření žíly teplem, nutnost kompresních punčoch
 • Klasická operace křečových žil: celková anestezie, nutnost kompresních punčoch, delší rekonvalescence
 • Sklerotizace varixů: napíchnutí a zničení žíly speciálním roztokem, minimálně bolestivé, nutnost kompresních punčoch, není vhodné pro všechny žíly 
 • Žilní lepidlo: uzavření varixu žilním lepidlem, bezbolestné, bez anestezie, bez kompresních punčoch
 • Mechanicko-chemická ablace: miniinvazivní postup, ošetření povrchových žil, zevnitř se žíla mechanicky naruší a sklerotizační látkou uzavře, bezbolestné, bez modřin, bez rekonvalescence
 • Flebektomie: celková nebo místní anestezie, jednorázové odstranění, převážně trvalý efekt, nutnost kompresních punčoch, vhodné pro boční větve
 • Miniflebektomie: odstraňuje jemné žilky
 • Radiofrekvence: uzavření žíly tenkou radiofrekvenční sondou pomocí tepla, nutnost kompresních punčoch
 • Léky: účinné na příznaky (bolesti, otoky), neléčí vzniklé varixy

Odstranění křečových žil: Cena

Cena se liší dle vybraného výkonu. Více najdete v našem podrobném ceníku >>

Klasická operace křečových žil

Patří mezi nejstarší, ale stále je jedním z nejefektivnějších způsobů odstranění žil. Operaci křečových žil lze doplnit o sklerotizaci, případně flebektomii.

Před každou operací je nutné provést vyšetření žil dolních končetin – ultrazvuk žil. Zákrok je většinou v celkové anestezii. Pomocí kovového nebo plastového vodiče je žilka vytržena. Vodič se zavádí řezem v oblasti kotníku, kolene či třísla.

Po operaci jste krátkodobě hospitalizovaní v nemocnici. Nutnost nošení kompresních punčoch vám sdělí váš operatér. Po dobu 2 až 3 týdnů se budete muset vyhýbat náročnějším aktivitám.

Více o operaci křečových žil >>

Hospitalizace: 1 den
Anestezie: celková/výjimečně lokální
Kompresivní punčochy: ANO, 4–8 týdnů
Operace křečových žil: operace je hrazena z veřejného zdravotního pojištění

Laserová operace křečových žil (EVLA)

Laserové odstranění křečových žil se provádí ambulantně. Ošetření je vhodné i pro rozsáhlé varixy. Před zákrokem je nutné podrobné sono žil a předoperační vyšetření.

Operace křečových žil laserem probíhá v lokální anestezii. Anestetikum se vpravuje podél odstraňované žíly a do kůže nad ni.

Pomocí drobného vpichu se zavede laserové vlákno. Laserový generátor zařídí, že při vytahování vlákna se žíla uzavře. Stejně tak je možné odstranit zbylé žilky přídatnou flebektomií. Vazivový pruh, ve který se žíla promění zatavením, se zmenšuje a pomalu mizí.

Odstranění křečových žil laserem je téměř bezbolestným zákrokem. Metoda je co do efektu srovnatelná s klasickou operací odstranění varixů.

 Více o laserové operaci křečových žil >>

Hospitalizace: Není nutná
Anestezie: Lokální znecitlivění
Kompresivní punčochy: ANO, 3 týdny
Laserová operace křečových žil: Cena od 25 000 Kč

Skleroterapie

Sklerotizace varixů je ambulantní ošetření, při kterém se aplikuje sklerotizační látka přímo do křečových žil. Pomocí tenké jehly se do žíly vpraví speciální látka (tekutina, případně pěna), která uvnitř nasimuluje něco jako neinfekční zánět. Žíla přestane pracovat a vstřebá se.

Ihned po ošetření je nutné nasadit elastická obinadla, případně kompresní punčochy. Komprese zabraňuje ke zpětnému toku krve. Speciální kompresní prádlo je důležité nosit 6–8 týdnů. Sklerotizace křečových žil se obvykle provádí na 2–4 sezení, s odstupem 4–6 týdnů.

Úspěšnost definitivního odstranění varixů skleroterapií je až 80 %. Komplikace po sklerotizaci varixů nejsou časté – tvorba hematomů, pigmentových skvrn (15 %). 

Více o sklerotizaci varixů >>

Hospitalizace: Není nutná
Anestezie: Lokální znecitlivění
Kompresivní punčochy: ANO, 4–6 týdnů
Skleroterapie: Cena od 1 500 Kč (tekutinou), od 2 000 Kč (pěnou)

Flebektomie

Menší křečové žíly lze odstranit z malých řezů 3–5 mm, případně speciálních vpichů. Zákrok se nazývá ambulantní flebektomie. Ranky většinou nepotřebují šití. Při flebektomii nevznikají podlitiny a výsledky jsou okamžité a dlouhodobé. 

Před zákrokem podstoupíte sono varixů, kdy lékař zhodnotí celkový stav žilního systému. Ultrazvuk žil pomůže určit, zda bude nutné léčbu doplnit o jiný typ terapie. 

Flebektomie není vhodná v případě, že je třeba odstranění hlavního žilního kmene. Aby byl výsledek maximální, nesmí se při odstraňování drobných varixů poškodit hlavní žilní kmen. Žilky jsou podvázané a na řez se použije náplasťový steh. 

Zákrok se provádí v místním znecitlivění a je možné ho doplnit o sklerotizaci. Minimálně 14 dní budete nosit kompresivní punčochy a bandáže. Po dobu 6 týdnů byste se měli vyhýbat sportovním činnostem jako je tanec, lyžování, bruslení. 

Více o ambulantní flebektomii >>

Hospitalizace: Není nutná
Anestezie: Lokální znecitlivění
Kompresivní punčochy: ANO, 3 týdny
Flebektomie: Cena od 10 000 Kč

Radiofrekvence žil (RFA)

Ambulantní zákrok podobný laserovému ošetření. Malým otvorem se vsune katetr, který žílu zahřívá a smršťuje. Následně dojde k jejímu uzavření. 

Radiofrekvence pracuje podobně jako mikrovlnná trouba. Křečové žíly se tepelně uzavírají. Sonda se zavádí vpichem na stehně nebo pod kolenem. Při vytahování se teplo rovnoměrně rozprostírá po žilní stěně a dochází k jejímu zatavení.

Zhruba po týdnu se můžete vrátit ke svým běžným aktivitám. Nedoporučuje se dlouhodobé stání na jednom místě ještě 14 dní po zákroku. 

Více o radiofrekvenci žil >>

Hospitalizace: Není nutná
Anestezie: Lokální znecitlivění
Kompresivní punčochy: ANO, 3 týdny
Radiofrekvence žil: Cena od 25 000 Kč

Žilní lepidlo a mechanicko-chemická ablace

Odstranění varixů speciálním lepidlem na křečové žíly. Pomocí malého vpichu se do žíly vpraví katetr, kterým se aplikuje žilní lepidlo po malých dávkách (kapkách). Po pár vteřinách se žíla slepí a po několika týdnech zaniká.

Podobně u mechanicko-chemické ablace se pomocí malého vpichu zavede do žilky rotující katetr, který výstelku žíly zevnitř poškodí a následně se na ni aplikuje sklerotizační roztok.

Obě metody se provádí bez místního znecitlivění, není to potřeba.

Více o operaci varixů pomocí žilního lepidla >>

Hospitalizace: Není nutná
Anestezie: Není nutná
Kompresivní punčochy: NE
Venaseal: Cena od 59 900 Kč
Clarivein: Cena od 25 000 Kč

Léky na křečové žíly a komprese

Vznik křečových žil je možné redukovat nošením kompresních zdravotnických punčoch. Další podporou je vhodná medikace, která je součástí konzervativní léčby varixů. Důležité je vědět, že žádné léky varixy neodstraní, ale pomáhají s příznaky jako bolest a tlak a při léčbě zánětů a mohou zabránit zhoršování.

Více o konzervativní léčbě >>