Co vás čeká na žilní klinice? Jaká bude první návštěva? Je potřeba mít doporučení od praktického lékaře? Pojďte si s námi projít základní informace o první konzultaci, co budete potřebovat s sebou a jak společně najdeme vhodnou metodu léčby křečových žil.

Rodinná anamnéza je pro nás důležitá

„Před vlastním vyšetřením pacienti vyplňují dotazník, kde se cíleně ptáme na důležitá onemocnění v rodině a také na výskyt křečových žil (případně jiných příznaků chronického žilního onemocnění) v rodině. Vše se pak probírá s lékařem při vlastní konzultaci,” vysvětluje MUDr. Vlachovský.

Žilní poradna a vyšetření při poruchách srážlivosti krve

„Naše žilní klinika se přímo těmito pacienty nezabývá (to dělají angiologové nebo hematologové), ale i pacienti se zvýšenou srážlivostí krve mohou – po patřičné přípravě – zákrok u nás podstoupit. Právě pro maximální bezpečí našich pacientů je důležité znát rodinnou anamnézu a všechny léky, které berete a onemocnění, s kterými se léčíte,” dodává lékař.

Rady před konzultací

Ke konzultaci se dostavte asi 10 – 15 minut před stanoveným časem do čekárny ve 2. patře budovy Viviena na Vídeňské 6 v Centru žilní chirurgie VASCUMED v Brně. Snažíme se o maximální přesnost, nicméně někdy můžeme nabrat menší zpoždění, většinou způsobené prodloužením předchozí konzultace či pozdním příchodem některých z klientů před vámi.

První návštěva cévní ambulance

Základní vstupní konzultace trvá přibližně 20 minut, je při ní probrána vaše osobní anamnéza se zaměřením na žilní choroby a jste klinicky vyšetřen/a. Na základě toho pak s vámi prodiskutujeme a vysvětlíme možnosti léčby.

„Poté se podrobněji zaměříme na chronické žilní onemocnění a křečové žíly, včetně přítomnosti příznaků – například se ptáme na bolesti nohou, otoky, noční křeče a podobně, a na případnou dosavadní léčbu (operace na žílách, nošení kompresních punčoch, braní léků na žíly),” doplňuje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

Aby byla konzultace kompletní, je vhodné a také výhodné, abyste si k ní přinesl/a ultrazvukové duplexní vyšetření žilního systému, které není starší jednoho roku. Pokud máte k vašemu onemocnění již v minulosti provedeno nějaké vyšetření, nebo jste již prodělal/a některý z výkonů na žílách (sklerotizace, klasická operace), pak budeme rádi, pokud si s sebou ke konzultaci donesete dokumentaci těchto zákroků.

„V případě, že jste v cévní ambulanci poprvé, jsou následně klinicky vyšetřeny dolní končetiny a většinou ve stoje následuje duplexní ultrazvukové vyšetření žilního systému dolních končetin,” vysvětluje lékař.

Rozšířená vstupní konzultace cévní ambulance

Pokud jste objednáni na rozšířenou vstupní konzultaci, tak ta trvá přibližně 30 min, a během ní provádíme nejen kompletní fyzikální vyšetření a anamnézu (obsah základní vstupní konzultace), ale i podrobné duplexní ultrazvukové vyšetření problematické končetiny se zaměřením na povrchový i hluboký žilní systém. Na základě toho pak s vámi prodiskutujeme a vysvětlíme možnosti léčby a budete mít možnost se přímo po vyšetření rozhodnout, zda nějaký z navrhovaných výkonů podstoupíte.

Konzultace jsou prováděny erudovaným cévním chirurgem specializovaným na žilní chirurgii. Při základní vstupní konzultaci vám poradíme a předáme kontakty na spolupracující angiology a flebology v Brně i dalších městech, na které se budete moci obrátit ohledně objednání ultrazvuku. Toto vyšetření není podmínkou, ale spíše pomůckou a výhodou při naší konzultaci.

Vybavení žilní kliniky

„U nás na klinice využíváme nejnovější ultrazvukové přístroje (duplexní ultrazvukové vyšetření), kterými vyšetříme žilní systém obou dolních končetin. Jde o velmi moderní a přesné zobrazení. Díky tomu můžeme vhodně stanovit stav žilního systému dolních končetin a navrhnout vhodnou léčbu křečových žil,” vysvětluje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.

Cévní ambulance: Léčebný postup

Lékař s vámi po důkladné konzultaci probere možnosti léčby, případně indikaci k danému zákroku. Na základě těchto vyšetření vám doporučíme léčebný postup, spočívající vždy v kombinaci konzervativní terapie a různých forem radikální léčby.

Pokud se vzájemně domluvíme na operačním řešení, bude vám objasněn princip zákroku, možná rizika operace a vysvětleny předoperační pokyny i zásady nutné pro pooperační období.

Nabídnout je možné léčbu veškerých patologických žil, ale není zatím v možnostech současné medicíny zbavit se společně s křečovými žilami choroby samotné, která je na celý život. Právě proto je vhodné do budoucna dodržovat také veškerá preventivní opatření a konzervativní léčebný postup i přesto, že křečové žíly jsou odstraněny.

Doporučení prevence vzniku varixů

„Součástí konzultace jsou doporučení i rady, jak bez speciální léčby možné docílit ústupu obtíží – režimová opatření, žilní gymnastika a dostatek pohybu, doporučení stravy atd.,” upřesňuje MUDr. Vlachovský Ph.D.

Léčba křečových žil na pojišťovnu

Naše zařízení nemá smlouvu se žádnou zdravotní pojišťovnou, z tohoto důvodu je zpoplatněna veškerá činnost dle ceníku (je uveden na našich www stránkách). Základní konzultace je levnější, ale při rozšířené konzultaci, která je dražší, máte rovnou provedeno i ultrazvukové vyšetření žil.

Pokud jdete na kontrolu, případně na sklerotizaci, nezapomeňte si s sebou vzít kompresní stehenní punčochy II. kompresní třídy