VASCUMED s.r.o.
Centrum žilní chirurgie

Přívrat 1963/30
616 00 Brno

Tel.: +420 725 861 000
Email: info@krecove-zily.com

Nejčastější otázky (FAQ)

Pociťujete bolesti dolních končetin, máte noční křeče, otoky nebo dokonce viditelné křečové žíly?

Jestliže ano, je možné, že trpíte refluxem v systému povrchových žil. V tomto případě je vhodné, aby jste si nechali vyšetřit povrchové i hluboké žíly pomocí duplexního ultrazvuku. Pacientům s diagnózou žilního refluxu lze v současné době nabídnout vedle tradičního chirurgického odstranění i miniinvazivní zákrok pomocí laseru nebo radiofrekvenční ablace - jedná se o minimálně invazivní a komfortnější alternativy k tradičnímu chirurgickému odstranění postižených žilních úseků. Tento zákrok lze navíc provádět ambulantně, při místním znecitlivění a ihned po ošetření je možno odejít domů.

Jak laserová nebo radiofrekvenční energie vlastně v žíle působí ?

Tepelná energie, jejíž zdrojem je laserový či radiofrekvenční generátor, je pomocí vlákna nebo katetru zavedené do nitra žíly aplikována přímo na žilní stěnu, která se svráští a tak se uzavře – poté již krev nemůže takto ošetřenou žilou proudit.

Je zničení žíly laserem nebo radiofrekvencí pro tělo problém?

Ne. Na dolní končetině je velké množství povrchových žil a po ošetření je krev z těchto žil nasměrována do zdravých žil a odváděna dále směrem k srdci.

Jaké jsou možné komplikace výkonu pomocí laseru nebo radiofrekvence?

Jako u každého jiného výkonu, i zde existují jistá rizika - nicméně jsou nepoměrně méně častá než u klasických operačním metod. Nejčastěji zmiňovanou komplikací je pocit přechodných parestezií (zhoršené vnímání tlaku na kůži nad ošetřovaným úsekem žíly nebo zvýšená citlivost po doteku nad ošetřovanou oblast).

Jaké jsou alternativy k těmto výkonům?

Tradičně jsou postižené žíly odstraňovány chirurgicky – podvazem v třísle a následně exstirpací (vytržením) postižené žíly pomocí speciálního lanka, výkon vyžaduje minimálně 2 řezy na kůži a většinou se provádí v celkové anestezii. Ve srovnání s klasickou chirurgickou metodou mají miniinvazivní metody menší rizika, podstatně kratší rekonvalescenci, nižší celkové náklady (výkon bez hospitalizace) a lepší kosmetické výsledky s menším počtem jizev.

Jsou různé varianty minimálně invazivních technik?

Ano. Vedle laserového ošetření, prováděného naší společností již od roku 2008,  jsou nejčastějšími metodami ultrazvukem navigovaná pěnová skleroterapie a radiofrekvenční ablace (RFA) žil. Skleroterapie je metoda, která má svá jasná indikční kriteria, ale má větší tendenci k recidivě, nicméně pro své dobré kosmetické výsledky je často užívána pro ošetření zbylých křečových žil po ošetření laserem nabo radiofrekvencí.

Je zákrok pomocí laseru (EVLT) nebo radiofrekvence (VNUS™) bolestivý?

Pacienti uvádějí mírnou, případně žádnou bolest během zákroku a po něm. U zákroku pomocí radiofrekvence (VNUS™) nebo pomocí laseru (EVLT) byla prokázána významně nižší bolestivost než při tradiční odstranění žíly.

Jak rychle se můžu vrátit ke svým každodenním činnostem?

Většina pacientů je typicky schopna návratu ke svým běžným činnostem do jednoho týdne. U zákroku pomocí radiofrekvence (VNUS™) nebo laseru (EVLT) bylo klinicky prokázano, že umožňuje návrat pacientů k běžným činnostem a do práce podstatně rychleji než u běžného odstranění žíly.

Jak rychle dojde ke zlepšení příznaků?

Řada pacientů pociťuje okamžitou úlevu od příznaků, jako je bolest, pocit těžkosti v nohou a únava. Plného přínosu ošetření se dosahuje do 1 – 3 týdnů.

Dá se křečovým žilám nějak předcházet?

Prevence vzniku křečových žil je prakticky nemožná. Je to dáno právě genetickou dispozicí a hormonálními vlivy. Lépe se dají ovlivnit pocity únavy a těžkých nohou. Částečně je možné zmírnit obtíže léky - venotoniky a preparáty působícími na reologické vlastnosti krve. Většího efektu docílíme nošením kompresivních punčoch. Z dalších doporučení je vhodný dostatek tekutin, dodržování životosprávy a správné výživy, střídavé sprchování končetin studenou a teplou vodou, některé cviky, které odkrvují přetížené nohy a posilují je nenásilným způsobem („šlapání na kole“ nebo „svíčka“) a relaxační a kondiční cvičení (turistika, jízda na kole, tanec, plavání).

Má u křečových žil vliv přírodní a doplňková léčba?

Jak bylo již řečeno, jestliže se křečové žíly jednou objeví, nepomůže než je odstranit nebo se s nimi smířit. Existují však některá obecná doporučení, jimiž můžeme rozvoj a komplikace křečových žil oddálit či zpomalit. Patří mezi ně obecná doporučení zdravé výživy – stravu nutno upravit tak, aby obsahovala dostatek vlákniny, vitamínů, bioflavonoidů (rutinu, citrínu), doporučuje se zvýšená konzumace pohanky, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, otrub, luštěnin, celozrnného pečiva a těstovin, ořechů, semínek a listové zeleniny. Vhodné je omezení rafinovaných sacharidů (sušenky, koláče, dorty apod.) a vyhýbání se konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým jídlům, tabáku, alkoholu a soli.

 

 

Copyright © 2009 Centrum žilní chirurgie
Tvorba www stránek  MACHIN.cz, webhosting  forpsi.com


Plastická-chirurgie.info VASCUMED s.r.o. - Centrum žilní chirurgie
se specializuje na zákrok Léčba křečových žil (varixů)
na portálu Plastická-chirurgie.info
VASCUMED s.r.o. - Centrum žilní chirurgie portál o plastické chirurgii