VASCUMED s.r.o.
Centrum žilní chirurgie

Přívrat 1963/30
616 00 Brno

Tel.: +420 725 861 000
Email: info@krecove-zily.com

Ambulantní flebektomie

Menší křečové žíly (tzv. retikulární) odstraňujeme z drobných asi 3-5 mm řezů nebo vpichů speciálními nástroji po úsecích 6-10 cm metodou zvanou ambulantní flebektomie. Ranky není nutné většinou šít, je zde minimální tvorba podlitin a metoda má velmi dobré kosmetické výsledky. Nelze ji však použít u všech typů postižení žil, zejména pokud je postižen i hlavní žilní kmen je to pouze metoda doplňková.

 

Oproti klasické operaci křečových žil, při které je celá postižená žíla z těla vytržena, odstraní chirurg při této metodě pouze poškozené části žíly.  Použije k tomu několik drobných řezů či vpichů a speciální žilní háčky. Podmínkou efektu výkonu je to, aby byl hlavní žilní kmen nepostižen, případně aby byl ošetřen jinou metodou. V našem zařízení se provádí zásadně ambulantně a v místním umrtvení. Vhodnost výkonu pro Vás však definitivně určí až lékař při konzultaci.

 

 

 

Postup operace

V přesně stanovených místech bude proveden malý řez či vpich, velký asi 3–5 mm, přes který jsou křečové žíly podvázány, zkráceny a některé odstraněny. Operace může být doplněna sklerotizací nebo termokoagulací drobných žilek. Cílem metody je odstranit veškeré křečové žíly, které jsou nadbytečné a po operaci nebudou chybět. Vpichy či řezy většinou není nutno šít, dostačující je náplasťový steh či ponechání úplně bez stehu.

 

Před operací

Při první konzultaci lékař zhodnotí Váš zdravotní stav a klinicky vyšetří cévní systém dolních končetin – tedy tepen, hlubokých a povrchových žil. Doporučíme a zajistíme Vám vyšetření žilního systému duplexním ultrazvukem. Na základě těchto vyšetření Vám navrhneme postup léčby. Je možné, že bude použito několik technik odstranění varixů. V rámci příprav na operaci si klient zajistí interní předoperační vyšetření.

 

Anestezie

Protože je tato miniinvazivní operace velmi šetrná, provádí se zcela běžně v místním umrtvení. V průběhu operace budete při vědomí a nebudete cítit výraznější bolestivost.

 

Po operaci

Bezprostředně po zákroku budete moci odejít domů. Bude Vám doporučeno minimálně 14 dní, ale raději déle, nosit bandáže či kompresivní punčochy. Prvních 3–6 týdnů je nutné se vyhnout sportovním činnostem jako je lyžování, veslování, tanec. Běžná cvičení lze provádět asi 2–3 týdny po operaci. V pooperačním období jsou rehabilitační opatření vždy vysoce individuální a závislá na rozsahu výkonu. Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2–6 týdnů. Mírné snížení citlivosti v místě vpichu vymizí během krátké doby. Po řezu či vpichu Vám může zůstat drobná jizvička, která rychle zbledne, ale nikdy zcela nezmizí. Vstřebávání krevních podlitin můžete urychlit mastí, kterou Vám doporučíme.

Metoda je vysoce účinná, nicméně existuje možnost, že se varixy znovu objeví. Zda k tomu dojde, závisí především na geneticky určené kvalitě žilní stěny. I když dojde k recidivě, většinou již nedosahuje rozsahu původního nálezu.

Copyright © 2009 Centrum žilní chirurgie
Tvorba www stránek  MACHIN.cz, webhosting  forpsi.com


Plastická-chirurgie.info VASCUMED s.r.o. - Centrum žilní chirurgie
se specializuje na zákrok Léčba křečových žil (varixů)
na portálu Plastická-chirurgie.info
VASCUMED s.r.o. - Centrum žilní chirurgie portál o plastické chirurgii